wywiad

14 listopada 2024

Pokój możemy budować tylko na fundamencie trwałych więzi

Wywiad z Agnieszką Świergiel z komisji programowej XII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Rozmawia Bartosz Kirchner, Radio Emaus.

Agnieszka Świergiel

Gniezno1000

Gdy wojna jest odmieniana przez wszystkie przypadki trzeba mieć odwagę, żeby mówić o pokoju, nie będąc naiwnym pacyfistą, który szuka prostych rozwiązań i chce wywiesić białą flagę. Zjazd Gnieźnieński i platforma współpracy chrześcijan – Gniezno1000 są przestrzenią spotkania i działania, dającą nadzieję na to, że razem można przezwyciężyć podziały i konflikty. Budowa trwałego pokoju zaczyna się od podstaw, od relacji z drugim człowiekiem, wysłuchania go, niezależnie od tego, jakie ma poglądy i skąd przychodzi.
Agnieszka Świergiel

Komisja programowa XII Zjazdu Gnieźnieńskiego

Bartosz Kirchner (Radio Emaus): Zjazd Gnieźnieński kojarzy się historycznie, bo cofamy się do początków Królestwa Polskiego. W przyszłym roku XII Zjazd Gnieźnieński ma przyjąć szczególną formę. Z jednej strony mamy ten 1000 rok, z kolei 1025 rok to koronacja pierwszego króla Polski, umocnienie naszego statusu na mapie Europy. Ale państwo to duże wydarzenie wykorzystują do nieco innej formy i nieco innej pracy. Trochę takiej pracy u podstaw albo – mówiąc po kościelnemu – pracy synodalnej. Jaki będzie wyglądać to wydarzenie i cały przyszły rok przygotowań?

Agnieszka Świergiel: Wracamy po 7 latach przerwy z kolejną, już dwunastą edycją Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wracamy pod pretekstem tych rocznic, o których pan wspomniał, a dodatkowo w przyszłym roku jest też rok jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka, to jest kolejny argument, żeby to spotkanie zorganizować.

Zjazd Gnieźnieński zawsze był taką przestrzenią spotkania i rozmowy, dającą nadzieję na to, że można coś razem zrobić w ramach tych środowisk, które się spotykają.

Pojawiało się też marzenie, żeby to było coś więcej niż tylko takie jednorazowe spotkanie, w trakcie którego różne osoby posłuchają fantastycznych mówców, a potem rozjadą się do domów.

Dlatego zaczęliśmy tworzyć platformę współpracy chrześcijan – Gniezno1000 po to, żeby różne środowiska tworzące Zjazd Gnieźnieński mogły się inspirować, mogły razem pracować, wymieniać doświadczeniami, ale również podejmować wspólne inicjatywy. Gniezno1000 ma być przestrzenią, w której będziemy współpracować jako chrześcijanie jako wspólnoty i środowiska chrześcijańskie różnych kościołów, po to, żeby budować trwały pokój ponad podziałami.

No właśnie, słowo „pokój” jest tutaj nieprzypadkowe. XII Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 11-14 września 2025 roku pod hasłem: „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”. Zanim przejdziemy do konkretnych planów na 2025 rok, zatrzymajmy się przy tym haśle. „Odwaga pokoju” może brzmieć dla kogoś nieco paradoksalnie. Czy mówienie o pokoju, czy działanie na rzecz pokoju wymaga odwagi? Bo wydaje się, że w czasach, kiedy mamy wojnę w Ukrainie, za naszą wschodnią granicą, mamy to, co dzieje się w strefie Gazy, ostatnio w południowym Libanie, najwięcej konfliktów tak naprawdę od czasów II wojny światowej jak wskazują badania, mamy różnego rodzaju polaryzacje polityczne, bo ten pokój nie musi dotyczyć stosunków między państwami – to wydaje się, że pragnienie pokoju powinno być powszechne. A z drugiej strony jakoś nam to nie do końca wychodzi. Więc czy to działanie na rzecz pokoju wymaga odwagi czy też powinno być czymś, co przychodzi nam wszystkim jakoś naturalnie? Jak to z państwa perspektywy wygląda?

Rzeczywiście, tak jak pan wspomniał, od II wojny światowej nigdy jeszcze nie było tak wielu konfliktów, jest ich w tej chwili blisko 60. Wojna w Ukrainie pokazała nam, że one są, bo często są zapomniane, nikt o nich nie chce pamiętać, a ich ofiary stają się tylko liczbami, co jest przerażające. Natomiast to, że ta wojna wybuchła tak blisko, że doświadczamy tego, że ona jest, że tylu ludzi ginie, to unicestwiło takie marzenie, które zrodziło się właśnie po II wojnie światowej, żeby budować trwały pokój.

Po tej wojnie, po bombach nuklearnych, w momencie, kiedy ludzkość zdoła sobie sprawę, że ma w ręku broń, która może zniszczyć wszystko pojawiło się to marzenie: „Nigdy więcej wojny!” Zróbmy coś więcej, stwórzmy instytucje – Organizacja Narodów Zjednoczonych, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, pojawiły się różne rozwiązania, które miały prowadzić do polityki dialogu i współpracy. Ale widzimy, że wojna ponownie została zrehabilitowana jako narzędzie rozwiązywania konfliktów.

W świecie, w którym w tej chwili wojna jest odmieniana przez wszystkie przypadki trzeba mieć odwagę, żeby mówić o pokoju i nie być traktowanym jako osoba, która chce wywiesić białą flagę albo współpracować z najeźdźcą czy jako naiwny pacyfista, który chce jakiś prostych rozwiązań.

Przygotowując się do XII Zjazdu Gnieźnieńskiego, spojrzeliśmy na pokój z dwóch stron, chcemy o tych dwóch przestrzeniach związanych z pokojem rozmawiać. Po pierwsze pokój jako rzeczywiście coś trwałego, jako takie struktury trwałego pokoju, budowania relacji, budowania współpracy, oparte na solidarności społecznej, na poszanowaniu drugiego człowieka, godności drugiego człowieka. Ale z drugiej strony mówimy też w kontekście wojny w Ukrainie o tym, jak budować pokój w momencie, gdy trwa wojna. I jest to pytanie bardzo trudne i dlatego mówimy, że jest to pytanie, na które nie ma odpowiedzi takiej łatwej i prostej.

W jaki sposób oddolnie budować te struktury pokojowe? To jest ta praca, którą chcemy wykonywać też w tym roku przed XII Zjazdem Gnieźnieńskim, żeby wypracować pewne propozycje rozwiązań, pewne inspiracje, które na spotkaniu w Gnieźnie zostaną jeszcze pogłębione i nad którymi się pochylimy.

Ale z drugiej strony w kontekście wojny w Ukrainie, chcemy zaprosić gości z Ukrainy, mamy poświęcony cały jeden blok tematyczny właśnie pokojowi w Ukrainie i wysłuchać, wysłuchać ofiary wojny, wysłuchać świadków wojny i razem szukać rozwiązań. Dlatego zapraszamy również gości z Libanu, z bliskiego Wschodu, z Kongo po to, żeby posłuchać także ich, w jaki sposób oni patrzą na pokój w świecie ogarniętym wojną, w świecie, w którym spadają bomby.

À propos tego, co pani mówiła, trochę też II wojny światowej i myślenia na rzecz pokoju – zawsze wydawało mi się, że, nie chcę powiedzieć „bezpiecznikiem”, takimi strażnikami pokoju, są osoby, które ocalały z II wojny światowej z różnego rodzaju tragedii, obozów zagłady itd., a ich też jest coraz mniej i jest takie pytanie, co będzie dalej? Kto będzie strzegł pokoju, kiedy ostatnia z tych osób odejdzie? A inna sprawa to jest też to, że państwo próbują trochę iść w stronę myślenia o pokoju wbrew temu hasłu, które jest niezwykle popularne: „Chcesz pokoju? Szykuj się do wojny”. Państwo chyba myślą o tym trochę inaczej, prawda?

Zdecydowanie tak! Może jeszcze wrócę do tego, co pan mówił o tej pamięci historycznej, bo to też jest jeden z tematów, który będziemy podejmować. Mamy kilka takich obszarów, w których będziemy rozmawiać o pokoju, to jest też ekologia i sprawiedliwość społeczna, ekonomiczna, ale również Solidarność. My, Polacy, mamy też bardzo dobre doświadczenie bezkrwawej zmiany sytuacji geopolitycznej i to doświadczenie jest też warte dzielenia się i warte tego, żeby na tym budować wspólnotę opartą o dialog i pokojowe relacje. Pamięć historyczna jest bardzo ważna, to prawda i myślę, że ona też była takim bezpiecznikiem, jak pan wspomniał, bo te osoby, które się wypowiadają, są nośnikiem tych emocji, tych doświadczeń, tego bólu, płaczu i utraconych możliwości, perspektyw. One też pokazują, że wojna nie kończy się z podpisaniem traktatu pokojowego, że ten pokój trzeba budować trwale. I o tym też mówił Jan Paweł II w Asyżu, również papież Franciszek mówi o „rzemieślnikach pokoju” – i my chcemy być właśnie takimi rzemieślnikami pokoju.

Odwaga pokoju wydaje mi się też taką odwagą mierzenia się z różnymi współczesnymi wyzwaniami i chyba państwo też tych tematów nie unikają, prawda?

Nie unikamy. Tak jak wspomniałam wcześniej, chcemy się pochylić nad różnymi aspektami i różnymi przestrzeniami, w których ten pokój można budować. Będziemy rozmawiać o sprawach związanych z ekologią, związanych z ochroną środowiska, tutaj encyklika „Laudato si” bardzo mocno wybrzmiewa. Chcemy zaprosić zarówno osoby, które się będą wypowiadać o klimacie z perspektywy naukowej, jak i młodych aktywistów. Jeżeli chodzi o ekonomię, tutaj chcemy zwrócić uwagę na taką gospodarkę, która nie jest nastawioną wyłącznie na zysk za wszelką cenę, tylko rzeczywiście jest podziałem dóbr i zasobów w sprawiedliwy sposób. Ostatnio czytałam książkę o zasobach wody, o Afryce i Ameryce Południowej, o tym, jak wielkie korporacje, ale też polityka, wkracza tam po to, żeby wykorzystywać te zasoby w sposób niesprawiedliwy, co później zmusza żyjących tam ludzi do migracji, do uciekania z miejsc, w których żyją. I to też jest jakiś strach, jakiś lęk, który się potem pojawia w ludziach i my od tego też nie uciekamy.

Nie uciekamy od niepokojów związanych z polaryzacją, o czym pan wspomniał. Ta polaryzacja, która jest bardzo widoczna w świecie polityki, w mediach, wkracza też do naszych domów, do naszych rodzin, pojawia się konflikty.

Dostrzegamy także, że dziś więzi międzyludzkie są nietrwałe i myślę, że te relacje to jest właśnie taki punkt wspólny do tych wszystkich obszarów, o których mówię, bo to tutaj właśnie jest budowany pokój. To działanie na rzecz trwałego pokoju polega na takim poszanowaniu drugiego człowieka, wysłuchaniu go, niezależnie od tego, jakie ma poglądy, skąd przychodzi, na rzeczywiście takim budowaniu pokoju od podstaw.

To teraz wybiegnijmy na chwilę w przyszłość. Mówiła pani o gościach, panelach, tematach, które będą państwo podejmować, to kiedy ten właściwy Zjazd Gnieźnieński i jak on będzie wyglądał?

XII Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 11 do 14 września 2025 roku. Jeśli chodzi o formułę tego spotkania, chcemy mocno podkreślić ten wymiar partycypacyjny, będzie bardzo duża interakcja z uczestnikami. Chcemy zaprosić uczestników do warsztatów, ich będzie kilkadziesiąt, w których będzie można pracować nad takimi rozwiązaniami związanymi z budowaniem pokoju. Będą też fora tematyczne związane z migracją, z koncepcjami pokoju, ze zmianami klimatycznymi. Będziemy mówić o  relacjach, o budowaniu trwałych więzi, o duchowych źródłach pokoju czy, tak jak wspomniałam wcześniej, o solidarności, wspólnocie, ekonomi.

Do tematów wprowadzą nas inspirujące wystąpienia zaproszonych mówców. Zaplanowaliśmy także spotkanie, które nazwaliśmy stołem pokoju i to będzie ta przestrzeń na rozmowę o pokoju w Ukrainie, na wysłuchanie właśnie osób, które tam bezpośrednio doświadczają wojny.

I otwierają się państwo na bardzo różne środowiska, bardzo różne osoby. Wspomniała pani o gościach z Libanu, o gościach z Konga? To naprawdę będzie też szeroko zakrojone wydarzenie.

Bardzo szeroko zakrojone. Już dzisiaj do niego zapraszam, wkrótce ruszą zapisy.

Natomiast ono też będzie bardzo szerokie, jeżeli chodzi o środowiska chrześcijan. Mieliśmy takie pierwsze spotkanie kilkudziesięciu przedstawicieli wielu środowisk w maju i udało nam się, mimo różnic, bo przecież jesteśmy różni, doświadczyć takie wspólnoty i doświadczyć porozumienia. Były tam osoby zarówno z Ordo Iuris, z Klubu Jagiellońskiego, ale również z Więzi, z Kontaktu, było też Sant’Egidio i wiele innych wspólnot, nie tylko katolickich.

Mimo różnic, które między nami są, łączy nas pragnienie podmiotowości, sprawczości, chęć, doświadczenia, tego, że możemy mieć wpływ na to, co się będzie działo dalej w Kościele, postrzeganym nie tylko jako hierarchia, ale rzeczywiście jako my, jako Lud Boży.
XII Zjazd Gnieźnieński

Zgłoś chęć udziału

Formularz rejestracyjny otworzymy 2 kwietnia 2025. Zgłoś już teraz chęć udziału i pozostańmy w kontakcie.

insert_invitation
XII Zjazd Gnieźnieński
11-14 września 2025

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności

Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane
Ups! Coś poszło nie tak. Sprawdź formularz.

Czy nasi słuchacze mogą w to jakoś się zaangażować? Czy mogą jakoś wziąć udział w tym całym przedsięwzięciu? Nie muszą z tym czekać do września przyszłego roku, jeśli dobrze się orientuję, jeśli nie, to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Absolutnie nie muszą czekać. Wręcz przeciwnie, już dzisiaj zachęcam właśnie do wizyty na stronie www.gniezno1000.pl, żeby być na bieżąco z tym, co będzie się działo właśnie w tym roku poprzedzającym nasze spotkanie, ale też później zapisać się na sam Zjazd Gnieźnieński, na który też bardzo serdecznie już dzisiaj zapraszamy.

Na koniec pytanie, które trochę wynika z całej naszej rozmowy, ale niech będzie puentą: dlaczego warto w to przedsięwzięcie się zaangażować?

Ostatnio sobie też zadaliśmy takie pytanie w komisji programowej i bardzo mi się spodobało to, co jeden kolega powiedział: warto, bo to jest działanie spoza pudełeczka, z kolei jedna koleżanka powiedziała – i to myślę, że może być puentą – możliwe, że w tej drodze wydarzy się dużo dobrych rzeczy i że wydarzy się też bardzo dużo między wierszami. Myślę, że to jest dobra puenta.

Udostępnij:

X

Li

Fb

Przeczytaj więcej

Polecamy również nasze pozostałe teksty

Pozostałe teksty
wywiad
Marta Titaniec
Karolina Olejak
wywiad
Tomasz Terlikowski
ks. Mirosław Tykfer
felieton
Marcin Kędzierski
wywiad
Marcin Kędzierski
dłuższy tekst
Marcin Kędzierski
wywiad
Tomasz Terlikowski
Marcin Kędzierski
Poznaj nas

Pochodzimy z różnych grup, wspólnot i organizacji.

Łączy nas wiara w to, że trwały pokój nie jest tylko naiwnym marzeniem. To zaledwie część tego, co nas wszystkich angażuje w Gniezno1000.

Pokój

Pokój to znacznie więcej niż brak konfliktu. To harmonia, która przenika wszystkie aspekty naszego życia. To wewnętrzna jedność. To wspólnota, która przekracza egoizm i partykularne interesy.

Niepokoje

Doświadczamy wielu niepokojów. Słyszymy o kryzysach, wojnach i katastrofach. Żyjemy w niepewności i strachu. Boimy się o przyszłość.

Łaska i powołanie

Pokój jest darem Boga. Przerasta nasze siły i rozum. A jednocześnie jest naszym zadaniem, wymaga odwagi, wysiłku i wspólnej pracy.

Marzenie

To doświadczenie pozostawiło w nas marzenie o czymś trwalszym niż cykliczne spotkania, których uczestnicy są tylko gośćmi. Chcemy razem tworzyć wspólny dom.

Zjazd Gnieźnieński

Nasza historia rozpoczęła się od Prymasa Polski, który zgromadził nas wokół idei Zjazdów Gnieźnieńskich – cyklicznych spotkań w duchu dialogu na temat pokoju i przyszłości Europy.

Dezintegracja

Jesteśmy podzieleni i rozbici. Nie potrafimy budować trwałych relacji nawet z najbliższymi. Czujemy się samotni i bezdomni. Sami ze sobą nie umiemy żyć w zgodzie. Nie wiemy kim jesteśmy.

Wspólnota

Wielu z nas współpracowało przy organizacji Zjazdów w poprzednich latach. W Gnieźnie doświadczyliśmy niezwykłej jedności, która narodziła się z zaangażowania we wspólny cel.

Gniezno1000

Tak narodziła się platforma współpracy chrześcijan Gniezno1000. Na fundamencie dziedzictwa Zjazdów budujemy dom – bezpieczny, przyjazny i otwarty.

Our Philosophy

Human-centric strategies to cut through the noise

Portfolio Spotlight

Recent projects

No items found.

Insights from our blog

No items found.
Odwaga pokoju – chrześcijanie razem dla przyszłości Europy

Craft your future with our impactful creative team

Platforma współpracy chrześcijan

close
Zainwestuj w budowę trwałego pokoju.