Historia zjazdów gnieźnieńskich
Zjazd Gnieźnieński to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i europejskiego chrześcijaństwa, sięgające korzeniami roku 1000, gdy Otto III spotkał się z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha.
Historia zjazdów gnieźnieńskich
Zjazd Gnieźnieński to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i europejskiego chrześcijaństwa, sięgające korzeniami roku 1000, gdy Otto III spotkał się z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha.
Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie od 1997 roku zgromadziły już tysiące uczestników z 15 państw europejskich i przedstawicieli różnych wyznań.
W ciągu ponad 25 lat Zjazdy Gnieźnieńskie stały się przestrzenią autentycznego dialogu ekumenicznego między ośmioma Kościołami chrześcijańskimi, judaizmem i islamem. To największe w naszej części Europy spotkanie chrześcijan. To także żywa platforma budowania mostów między Wschodem a Zachodem Europy, gdzie wielka historia spotyka się z wyzwaniami współczesności w działaniu na rzecz pokoju i jedności.
Ich tradycję kontynuuje XII Zjazd Gnieźnieński
XII Zjazd Gnieźnieński
11-14 września 2025
Instytut Kultury Europejskiej UAM
I LO im. Bolesława Chrobrego
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Pochodzimy z różnych grup, wspólnot i organizacji.
Łączy nas wiara w to, że trwały pokój nie jest tylko naiwnym marzeniem. To zaledwie część tego, co nas wszystkich angażuje w Gniezno1000.
Pokój to znacznie więcej niż brak konfliktu. To harmonia, która przenika wszystkie aspekty naszego życia. To wewnętrzna jedność. To wspólnota, która przekracza egoizm i partykularne interesy.
Doświadczamy wielu niepokojów. Słyszymy o kryzysach, wojnach i katastrofach. Żyjemy w niepewności i strachu. Boimy się o przyszłość.
Pokój jest darem Boga. Przerasta nasze siły i rozum. A jednocześnie jest naszym zadaniem, wymaga odwagi, wysiłku i wspólnej pracy.
To doświadczenie pozostawiło w nas marzenie o czymś trwalszym niż cykliczne spotkania, których uczestnicy są tylko gośćmi. Chcemy razem tworzyć wspólny dom.
Nasza historia rozpoczęła się od Prymasa Polski, który zgromadził nas wokół idei Zjazdów Gnieźnieńskich – cyklicznych spotkań w duchu dialogu na temat pokoju i przyszłości Europy.
Jesteśmy podzieleni i rozbici. Nie potrafimy budować trwałych relacji nawet z najbliższymi. Czujemy się samotni i bezdomni. Sami ze sobą nie umiemy żyć w zgodzie. Nie wiemy kim jesteśmy.
Wielu z nas współpracowało przy organizacji Zjazdów w poprzednich latach. W Gnieźnie doświadczyliśmy niezwykłej jedności, która narodziła się z zaangażowania we wspólny cel.
Tak narodziła się platforma współpracy chrześcijan Gniezno1000. Na fundamencie dziedzictwa Zjazdów budujemy dom – bezpieczny, przyjazny i otwarty.
Human-centric strategies to cut through the noise

Insights from our blog
Craft your future with our impactful creative team

Wsparcie finansowe to najprostsza forma twojego zaangażowania. Każda złotówka to inwestycja w budowę trwałego pokoju.
KWOTA ZEBRANA (6.3%)
126.5 tys
NASZ CEL
2 mln
X Zjazd Gnieźnieński 2016 r. –„Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”
Gospodarzem był prymas Polski abp Wojciech Polak, a honorowym patronem prezydent Andrzej Duda. Inspiracją była 1050. rocznica chrztu Polski. Wśród prelegentów byli m.in. kard. Luis Antonio Tagle z Filipin i abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także goście z Francji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Odbyła się bezprecedensowa debata na temat pojednania po zakończeniu wojny na Ukrainie z udziałem Ukraińców i Rosjan. W katedrze gnieźnieńskiej zorganizowano ekumeniczne nabożeństwo „Rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa" z homilią bp. Grzegorza Rysia.
IX Zjazd Gnieźnieński 2012 r.
„Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan”
Zainaugurowali go prymas Polski abp Józef Kowalczyk i prezydent Bronisław Komorowski. Wśród prelegentów byli m.in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, kard. Stanisław Ryłko z Watykanu, ks. prof. Tomáš Halík i naczelny rabin Polski Michael Schudrich. W przesłaniu "Święty obywatel to dobry obywatel" stwierdzono, że wiara motywuje do służby i zaangażowania. Uczestniczyło ponad 1000 osób z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii, Gruzji i Niemiec.
VIII Zjazd Gnieźnieński 2010 r. – „Europa obywatelska. Rola
i miejsce chrześcijan”
Celem było ukazanie kluczowej roli małżeństwa i rodziny dla przyszłości Europy. Wystąpił prezydent Lech Kaczyński, który podkreślił wyjątkową misję Polski w odbudowie rodziny w Europie. Wybitni psychologowie i terapeuci prowadzili wykłady i warsztaty dotyczące problemów rodzin. Zorganizowano „Ekumeniczną Drogę Życia" z udziałem zwierzchników i rodzin z 10 Kościołów chrześcijańskich.
VII Zjazd Gnieźnieński 2007 r.
„Rodzina nadzieją Europy”
Zgromadził ok. 600 gości z kilkunastu krajów, w tym sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przewodniczącego PE Hans-Gerta Poetteringa. Program wypełniły wykłady, dyskusje i warsztaty dotyczące dialogu religii i kultur, bioetyki oraz problemów europejskiej rodziny. Odbył się ekumeniczny przemarsz „Droga światła ze Zmartwychwstałym" z przedstawicielami 11 Kościołów chrześcijańskich.
VI Zjazd Gnieźnieński 2005 r. – „Człowiek drogą Europy”
Uczestniczyło 1500 liderów organizacji chrześcijańskich z kilkunastu krajów. Benedykt XVI nazwał zjazd "szkołą dialogu" i "największym w tej części Europy spotkaniem ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich". Wśród gości byli: kard. Walter Kasper, ewangelicki biskup Wolfgang Huber, bp Hilarion z Patriarchatu Moskwy, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz komisarze europejscy Jan Figiel i Danuta Huebner. Bezprecedensowym wydarzeniem była wspólna modlitwa Żydów, chrześcijan i muzułmanów na gnieźnieńskim rynku 17 września.
V Zjazd Gnieźnieński 2004 r. „Europa dialogu”
Zgromadził wybitnych świadków wiary, w tym założycieli nowych wspólnot apostolskich powstałych po Soborze Watykańskim II. Uczestnicy reprezentowali około 150 ruchów i stowarzyszeń z 15 krajów. Organizatorzy - świeccy z Forum Świętego Wojciecha, współpracowali ściśle z abp. Henrykiem Muszyńskim. Zorganizowano telemost z papieżem i młodzieżą z 10 krajów wstępujących do UE w celu wspólnej modlitwy za Europę.
IV Zjazd Gnieźnieński 2003 r.
„Quo Vadis Europo?”
Organizowany przez Forum Świętego Wojciecha. Uczestniczyło ponad 600 osób z 200 miejscowości i 80 ruchów. Zastanawiano się, czy obecność Polski w UE to zagrożenie czy szansa dla ewangelizacji. W przesłaniu zaapelowano o umieszczenie w preambule Konstytucji Europejskiej zapisu o religijnym dziedzictwie Europy oraz gwarancji poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
III Zjazd Gnieźnieński 2000 r.
Odbył się z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo z wyznaniem win trzech tradycji chrześcijańskich oraz spotkanie prezydentów: Litwy - Valdasa Adamkusa, Niemiec - Johannesa Raua, Słowacji - Rudolfa Schustera, Węgier - Arpada Göncza i Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego. W nabożeństwie uczestniczyli: prymas Polski kard. Józef Glemp, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa oraz biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego Jan Szarek. Przybyli także młodzi z całej Europy, którzy wypracowali rezolucję o integracji europejskiej.
II Zjazd Gnieźnieński 1997 r.
Zorganizowany z inicjatywy abp. Henryka Muszyńskiego w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha. Uczestniczył w nim Jan Paweł II i siedmiu prezydentów: Polski - Aleksander Kwaśniewski, Czech - Vaclav Havel, Niemiec - Roman Herzog, Węgier - Arpad Göncz, Słowacji - Michal Kovacz, Litwy - Algirdas Brazauskas i Ukrainy - Leonid Kuczma. Papież nazwał św. Wojciecha "symbolem duchowej jedności Europy" i podkreślił, że "nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha".

11–14 września
2025
19
inspirujących gości
XII Zjazd Gnieźnieński
Instytut Kultury Europejskiej UAM
I LO im. Bolesława Chrobrego
Muzeum Początków Państwa Polskiego
XII Zjazd Gnieźnieński
Instytut Kultury Europejskiej UAM
I LO im. Bolesława Chrobrego
Muzeum Początków Państwa Polskiego
