28 lat tradycji

Historia zjazdów gnieźnieńskich

Zjazd Gnieźnieński to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i europejskiego chrześcijaństwa, sięgające korzeniami roku 1000, gdy Otto III spotkał się z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha.

28 lat tradycji

Historia zjazdów gnieźnieńskich

Zjazd Gnieźnieński to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i europejskiego chrześcijaństwa, sięgające korzeniami roku 1000, gdy Otto III spotkał się z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha.

Historia zjazdów gnieźnieńskich
Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie od 1997 roku zgromadziły już tysiące uczestników z 15 państw europejskich i przedstawicieli różnych wyznań.

W ciągu ponad 25 lat Zjazdy Gnieźnieńskie stały się przestrzenią autentycznego dialogu ekumenicznego między ośmioma Kościołami chrześcijańskimi, judaizmem i islamem. To największe w naszej części Europy spotkanie chrześcijan. To także żywa platforma budowania mostów między Wschodem a Zachodem Europy, gdzie wielka historia spotyka się z wyzwaniami współczesności w działaniu na rzecz pokoju i jedności.

Ich tradycję kontynuuje XII Zjazd Gnieźnieński

XII Zjazd Gnieźnieński

event
11-14 września 2025
apartment
Instytut Kultury Europejskiej UAM

I LO im. Bolesława Chrobrego
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Poznaj nas

Pochodzimy z różnych grup, wspólnot i organizacji.

Łączy nas wiara w to, że trwały pokój nie jest tylko naiwnym marzeniem. To zaledwie część tego, co nas wszystkich angażuje w Gniezno1000.

Pokój

Pokój to znacznie więcej niż brak konfliktu. To harmonia, która przenika wszystkie aspekty naszego życia. To wewnętrzna jedność. To wspólnota, która przekracza egoizm i partykularne interesy.

Niepokoje

Doświadczamy wielu niepokojów. Słyszymy o kryzysach, wojnach i katastrofach. Żyjemy w niepewności i strachu. Boimy się o przyszłość.

Łaska i powołanie

Pokój jest darem Boga. Przerasta nasze siły i rozum. A jednocześnie jest naszym zadaniem, wymaga odwagi, wysiłku i wspólnej pracy.

Marzenie

To doświadczenie pozostawiło w nas marzenie o czymś trwalszym niż cykliczne spotkania, których uczestnicy są tylko gośćmi. Chcemy razem tworzyć wspólny dom.

Zjazd Gnieźnieński

Nasza historia rozpoczęła się od Prymasa Polski, który zgromadził nas wokół idei Zjazdów Gnieźnieńskich – cyklicznych spotkań w duchu dialogu na temat pokoju i przyszłości Europy.

Dezintegracja

Jesteśmy podzieleni i rozbici. Nie potrafimy budować trwałych relacji nawet z najbliższymi. Czujemy się samotni i bezdomni. Sami ze sobą nie umiemy żyć w zgodzie. Nie wiemy kim jesteśmy.

Wspólnota

Wielu z nas współpracowało przy organizacji Zjazdów w poprzednich latach. W Gnieźnie doświadczyliśmy niezwykłej jedności, która narodziła się z zaangażowania we wspólny cel.

Gniezno1000

Tak narodziła się platforma współpracy chrześcijan Gniezno1000. Na fundamencie dziedzictwa Zjazdów budujemy dom – bezpieczny, przyjazny i otwarty.

Our Philosophy

Human-centric strategies to cut through the noise

Portfolio Spotlight

Recent projects

Insights from our blog

No items found.
Odwaga pokoju – chrześcijanie razem dla przyszłości Europy

Craft your future with our impactful creative team

Dołącz do nas
Wsparcie finansowe to najprostsza forma twojego zaangażowania. Każda złotówka to inwestycja w budowę trwałego pokoju.
KWOTA ZEBRANA (6.3%)

126.5 tys

NASZ CEL

2 mln

Wybierz przykładową propozycje wsparcia, lub przekaż dowolną darowizna na cele statutowe Fundacji Św. Wojciecha-Adalberta na stronie wplacam.pl

X Zjazd Gnieźnieński 2016 r. –„Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”

Gospodarzem był prymas Polski abp Wojciech Polak, a honorowym patronem prezydent Andrzej Duda. Inspiracją była 1050. rocznica chrztu Polski. Wśród prelegentów byli m.in. kard. Luis Antonio Tagle z Filipin i abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także goście z Francji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Odbyła się bezprecedensowa debata na temat pojednania po zakończeniu wojny na Ukrainie z udziałem Ukraińców i Rosjan. W katedrze gnieźnieńskiej zorganizowano ekumeniczne nabożeństwo „Rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa" z homilią bp. Grzegorza Rysia.

IX Zjazd Gnieźnieński 2012 r.
„Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan”

Zainaugurowali go prymas Polski abp Józef Kowalczyk i prezydent Bronisław Komorowski. Wśród prelegentów byli m.in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, kard. Stanisław Ryłko z Watykanu, ks. prof. Tomáš Halík i naczelny rabin Polski Michael Schudrich. W przesłaniu "Święty obywatel to dobry obywatel" stwierdzono, że wiara motywuje do służby i zaangażowania. Uczestniczyło ponad 1000 osób z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii, Gruzji i Niemiec.

VIII Zjazd Gnieźnieński 2010 r. – „Europa obywatelska. Rola
i miejsce chrześcijan”

Celem było ukazanie kluczowej roli małżeństwa i rodziny dla przyszłości Europy. Wystąpił prezydent Lech Kaczyński, który podkreślił wyjątkową misję Polski w odbudowie rodziny w Europie. Wybitni psychologowie i terapeuci prowadzili wykłady i warsztaty dotyczące problemów rodzin. Zorganizowano „Ekumeniczną Drogę Życia" z udziałem zwierzchników i rodzin z 10 Kościołów chrześcijańskich.

VII Zjazd Gnieźnieński 2007 r. 

„Rodzina nadzieją Europy”

Zgromadził ok. 600 gości z kilkunastu krajów, w tym sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przewodniczącego PE Hans-Gerta Poetteringa. Program wypełniły wykłady, dyskusje i warsztaty dotyczące dialogu religii i kultur, bioetyki oraz problemów europejskiej rodziny. Odbył się ekumeniczny przemarsz „Droga światła ze Zmartwychwstałym" z przedstawicielami 11 Kościołów chrześcijańskich.

VI Zjazd Gnieźnieński 2005 r. – „Człowiek drogą Europy”

Uczestniczyło 1500 liderów organizacji chrześcijańskich z kilkunastu krajów. Benedykt XVI nazwał zjazd "szkołą dialogu" i "największym w tej części Europy spotkaniem ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich". Wśród gości byli: kard. Walter Kasper, ewangelicki biskup Wolfgang Huber, bp Hilarion z Patriarchatu Moskwy, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz komisarze europejscy Jan Figiel i Danuta Huebner. Bezprecedensowym wydarzeniem była wspólna modlitwa Żydów, chrześcijan i muzułmanów na gnieźnieńskim rynku 17 września.

V Zjazd Gnieźnieński 2004 r. 
„Europa dialogu”

Zgromadził wybitnych świadków wiary, w tym założycieli nowych wspólnot apostolskich powstałych po Soborze Watykańskim II. Uczestnicy reprezentowali około 150 ruchów i stowarzyszeń z 15 krajów. Organizatorzy - świeccy z Forum Świętego Wojciecha, współpracowali ściśle z abp. Henrykiem Muszyńskim. Zorganizowano telemost z papieżem i młodzieżą z 10 krajów wstępujących do UE w celu wspólnej modlitwy za Europę.

IV Zjazd Gnieźnieński 2003 r. 

„Quo Vadis Europo?”

Organizowany przez Forum Świętego Wojciecha. Uczestniczyło ponad 600 osób z 200 miejscowości i 80 ruchów. Zastanawiano się, czy obecność Polski w UE to zagrożenie czy szansa dla ewangelizacji. W przesłaniu zaapelowano o umieszczenie w preambule Konstytucji Europejskiej zapisu o religijnym dziedzictwie Europy oraz gwarancji poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

III Zjazd Gnieźnieński 2000 r.

Odbył się z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo z wyznaniem win trzech tradycji chrześcijańskich oraz spotkanie prezydentów: Litwy - Valdasa Adamkusa, Niemiec - Johannesa Raua, Słowacji - Rudolfa Schustera, Węgier - Arpada Göncza i Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego. W nabożeństwie uczestniczyli: prymas Polski kard. Józef Glemp, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa oraz biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego Jan Szarek. Przybyli także młodzi z całej Europy, którzy wypracowali rezolucję o integracji europejskiej.

II Zjazd Gnieźnieński 1997 r.

Zorganizowany z inicjatywy abp. Henryka Muszyńskiego w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha. Uczestniczył w nim Jan Paweł II i siedmiu prezydentów: Polski - Aleksander Kwaśniewski, Czech - Vaclav Havel, Niemiec - Roman Herzog, Węgier - Arpad Göncz, Słowacji - Michal Kovacz, Litwy - Algirdas Brazauskas i Ukrainy - Leonid Kuczma. Papież nazwał św. Wojciecha "symbolem duchowej jedności Europy" i podkreślił, że "nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha".

event
11–14 września

2025

19

inspirujących gości
Odwaga pokoju – chrześcijanie razem dla przyszłości Europy

XII Zjazd Gnieźnieński

apartment
Instytut Kultury Europejskiej UAM

I LO im. Bolesława Chrobrego
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Odwaga pokoju – chrześcijanie razem dla przyszłości Europy

XII Zjazd Gnieźnieński

apartment
Instytut Kultury Europejskiej UAM

I LO im. Bolesława Chrobrego
Muzeum Początków Państwa Polskiego
event
11–14 września

2025

19

inspirujących gości

Platforma współpracy chrześcijan

close
Zainwestuj w budowę trwałego pokoju.